Také slovenské verejné obstarávanie

Autor: Branislav Diďák | 11.2.2018 o 15:33 | Karma článku: 2,27 | Prečítané:  729x

Pôvodne som nechcel napísať článok o verejnom obstarávaní kolesových bojových vozidiel Patria AMVXP. Ale v reakcii na obstarávanie sa v mediálnom priestore vynorilo toľko " odborníkov " na OS SR , že mi to proste nedá...

Ako všetci už dobre vieme, Armáda SR alebo Ozbrojené sily SR sú v technicky zúfalom stave. Sme súčasťou Európskej únie a najsilnejšieho vojenského zoskupenia NATO, ale okrem pár elitných útvarov vysielaných na zahraničné misie akoby sme rezignovali na úlohu armády v dnešnej modernej spoločnosti. Akoby nám pripadala taká zbytočná, nepotrebná, na okraji záujmu. 

Pritom v dnešnej modernej dobe má táto inštitúcia nezastupiteľnú úroveň. Dobre vyzbrojená a vystrojená armáda odrádza prípadného útočníka zaútočiť a prekročiť hranicu krajiny, v tomto prípade aj hranicu našej spoločnej Európy, ale dokáže v čase prírodných katastrof veľmi účinne zasiahnuť. Stačí si spomenúť na obrovské záplavy v Českej republike, kde armádne vrtuľníky zachránili život mnohým ľuďom. Je proste našou súčasťou, aj tu pracujú ľudia ako my a snažia sa svoju prácu robiť čo najlepšie.

A teraz sa dostávam k spomenutému verejnému obstarávaniu kolesových bojových vozidiel Patria AMVXP. Nechcem sa veľa rozpisovať o tomto významnom obchode, tak si pripomeňme aspoň stručne o čo vlastne ide.  Úprimne ma prekvapilo, že pri počte 81 týchto bojových vozidiel sme siahli po najnovšej variante AMVXP. Je to proste príliš málo vozidiel na to, aby sme zjednali dobrú cenu. A zároveň kupujeme najnovší model. Malo by to význam vtedy, ak by sme sa dohodli s inou krajinou EU ( alebo V4 ) a kúpili týchto strojov viac a za lepšiu cenu. Pokiaľ viem, nie tak dávno sme riešili nákup Patrií ( v Poľsku Rosomak ) vyrábaných v licencii Poľskou republikou za lepšiu cenu a dokonca poľská vláda nám navrhla, že Slovensku poskytne úver na nákup tejto techniky. Tento obchod sa však nezrealizoval. Podľa stanoviska Ministerstva obrany SR je priamy obchod s Fínskom pre Slovenskú republiku najvýhodnejší.     

Veľmi ma prekvapuje komunikácia Ministerstva obrany SR týkajúca sa tohto obchodu ( obstarávania ). Tak mediálne nezvládnutú komunikáciu a informovanie verejnosti som už dávno nevidel. Namiesto vecnej a odbornej diskusie armádnych predstaviteľov so zapojením širokej verejnosti ( kedže sa jedná o peniaze daňových poplatníkov ) sme dali priestor novopečeným " odborníkom " na bezpečnostnú problematiku, ktorí armádu alebo iný bezpečnostný zbor videli v akcii v TV a ich životopis nemá nič spoločné s ozbrojenými silami. Ale to nie je ich chyba. Siahli po mediálne uvoľnenom priestore a snažia sa získať politické body. Je to vina vládnej strany, ktorá spravuje ministerstvo obrany.  Ak všetko na ministerstve obrany je riadené takto, ako tento obchod, mám obavu, že aj potrebná modernizácia OS SR sa zmení na obyčajné politikárčenie, získavanie politických bodov a samotní vojaci nedostanú techniku, akú potrebujú a akú si aj zaslúžia.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?