Polícia má slúžiť všetkým

Autor: Branislav Diďák | 14.10.2018 o 14:49 | Karma článku: 3,31 | Prečítané:  1464x

Článok o tom, ako začal vznikať team podieľajúci sa na pripravovanom návrhu reformy Policajného zboru.   

Po dlhšej dobe si opäť sadám k počítaču a píšem blog. Usilovne sme pracovali na návrhu reformy Policajného zboru a nemal som čas a ani možnosť písať.

Samotná myšlienka návrhu reformy Polície vznikla počas štúdia na Politickej akadémii, ktorú organizuje IPEV ( Inštitút politicko - ekonomického vzdelávania ). Stretol som sa tu s vynikajúcimi ľuďmi, odborníkmi vo svojich oblastiach ako je zdravotníctvo, školstvo, alebo sociálna oblasť. Prednášali nám naozaj špičkoví lektori a odniesli sme si množstvo poznatkov. Ale oblasť, ktorú má pod gesciou Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ( Polícia ), bola pokrytá jednou prednáškou, síce výbornou v podaní Rada Ďuranu, ale oproti iným oblastiam nebola táto téma tak odborne rozvinutá aj inými prednášajúcimi. To sa odzrkadlilo v " tvorbe štátneho rozpočtu ", keď mnohí z poslucháčov riešili schodok v rozpočte presunutím financií práve zo silových rezortov do iných kapitol.

Rozhodol som sa osloviť mnohých vynikajúcich ľudí z rezortu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a Policajného zboru, ako aj vyslúžilých policajtov, s návrhom vypracovania komplexnej reformy Polície, aby sa po prvý krát v histórii samostatného Slovenska pripravila naozaj reforma, ktorá priblíži Políciu k ľuďom tak, aby sa heslo, ktoré znie " Pomáhať a chrániť " stalo skutočnosťou. Hoci nás mnohí odrádzali, že Políciu nie je možné zreformovať a pritom si významne ťukali na čelo, začal postupne vznikať team odborníkov a pripravovať jednotlivé kapitoly návrhu reformy. Po prvých stretnutiach a formovaní prvých kapitol sme postupne riešili celkový obraz reformy. Nastavujeme ju tak, aby bola prostriedkom nielen k zlepšeniu samotnej policajnej práce, ale aj obnovením dôvery občanov v  Policajný zbor a s tým aj pomohla zvýšiť atraktívnosť pre toto náročné a zodpovedné povolanie policajta.

Avšak nastal ďalší problém. Keď bude aj návrh reformy pripravený, ktorá politická sila bude ochotná presadzovať tento návrh a teda naozaj riešiť reformu Polície ? Po rokovaniach s niektorými politickými predstaviteľmi nás zastrešila ako nestraníkov a odborníkov nová politická strana Spolu. Následne sme sa snažili z množstva odborného materiálu pripraviť stručné zhrnutie na odbornú konferenciu, ktorá sa konala za účasti odborníkov, nielen z policajnej práce, ale aj z univerzitného prostredia dňa 24.09.2018 v Bratislave. Šli sme s kožou na trh, ale nakoniec sme boli veľmi príjemne prekvapení. Samotný, ešte vysoko pracovný návrh ako aj potrebu reformy Polície nik nespochybnil, práve naopak, získali sme do teamu viacero šikovných spolupracovníkov. Teraz pokračujeme v práci, zbierame Vaše pripomienky a pripravujeme Návrh reformy Policajného zboru level 2.0. Rád by som Vám za všetky pripomienky poďakoval, nech boli akékoľvek. Určite aj Váš pohľad na Políciu nás posunie vpred a umožní nám niektoré pripomienky zapracovať do samotného návrhu. 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?