Super policajný flek

Autor: Branislav Diďák | 18.9.2019 o 18:44 | (upravené 18.9.2019 o 19:05) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  11046x

Chcete super policajný flek aj v dnešnej dobe ? Stačí, ak budete mať dobré známosti hore a dostanete sa do Stredomoria za peniaze nás všetkých. Neovládate angličtinu, alebo reč obyvateľstva štátu, kde ste vyslaný. Nevadí !

Zdalo by sa, že dnešná doba super policajným flekom v zahraničí nepraje. Ale nie je to tak. Hoci je Ministerstvo vnútra pod  verejným drobnohľadom, nič si z toho nerobí. 

Prajete si slnečnú destináciu ? Áno, tak poďme na to. 

V súčasnej dobe pripravuje Ministerstvo vnútra SR post policajného pridelenca v Grécku.  Samozrejme bez výberového konania. Obchádza sa komisia, ktorá by mala rozhodovať, či policajt spĺňa všetky podmienky vyslania (jazykové a odborné znalosti). Sme na Slovensku a tu sa rozhoduje mocensky, rozhodol minister vnútra, ktorý určite ovláda túto problematiku lepšie ako celá komisia.  
V roku 2015, keď vrcholila migračná kríza sme v Grécku žiadny post policajného pridelenca nepotrebovali. Teraz zrazu áno. Teda ešte raz. Ministerstvo vnútra zriaďuje v Grécku post pridelenca a ide tam policajt bez výberového konania. Náklady na činnosť pridelenca  sú hradené z daní občanov, ak si spočítame mesačný plat pridelenca, odvody a réžiu vychádza nám z našich daní za  štyri roky zaplatiť zhruba 670.000 ,- Eur. Ak si menovaný pridelenec berie zo sebou manželku/manžela a deti, náklady sa môžu ešte zvýšiť. 

Porovnajme si to s naším susedom, Českou republikou. Slovensko má dvojnásobný počet policajných pridelencov. Dokonca máme svojho pridelenca v Čiernej hore, kde ho má len niekoľko krajín Európskej únie. Samotná zahraničná kooperácia medzi Policajnými zbormi sa dá zabezpečiť efektívnejšie. Žijeme dobu moderných komunikačných systémov, viaceré krajiny miesta policajných pridelencov rušia a využívajú modernú a zabezpečenú komunikačnú techniku. 

Keď spočítame tieto dve slnečné miesta pre " našich ľudí ", tak nás to spoločne stojí neuveriteľných 1,3 milióna Eur za štyri roky. Sme veľmi bohatá krajina, keď si naša Polícia môže dovoliť vydržiavať tieto lukratívne miesta. V policajných autách nefungujú systémy, ktoré by uľahčili výkon služby samotným policajtom, preverili by vaše auto bez zastavenia. Nefungujú ani základné veci ako je dostupnosť výstroje pre policajtov, nová technika, zodpovedajúci výcvik a dobré pracovné podmienky aj pre policajtov v kanceláriách (vyšetrovatelia a pod.). 

Navrhujeme vykonať audit nielen na miesta policajných pridelencov, ale aj na výsledky ich práce. Navrhujeme štandardné výberové konanie bez možnosti výnimky (ako je na Slovensku obvyklé), ktoré zohľadní jazykovú vybavenosť a potrebné odborné znalosti na post pridelenca. Myslím si, že takéto hospodárenie s verejnými finančnými zdrojmi v čase blížiacej sa hospodárskej recesie je vrcholne nezodpovedné. Ako na to zareagujú terajší zodpovední ? Obávam sa, že vopchajú ako pštros hlavu do piesku a počkajú keď všetko prehrmí. Dúfam, že prichádza doba, keď takéto hospodárenie s verejnými financiami už nebude možné. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?