Zvyšovanie platov, alebo gulášový socializmus v praxi.

Autor: Branislav Diďák | 3.11.2019 o 21:23 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  3231x

Krátky blog o zvyšovaní platov policajtov pred voľbami formou príplatkov. Podľa hesla, idú voľby, potrebujeme voličov. Od roku 2008 neriešili odmeňovanie policajtov systémovo a po voľbách ani nebudú...

V prvom rade súhlasím zo zvýšení platov príslušníkom Policajného zboru. Zarobiť v Bratislave ako nový policajt cca 650,- Eur je naozaj málo. Niet divu, že takto slabý plat je príčinou nenaplnených tabuľkových stavov policajtov najmä v Bratislave a na Západnom Slovensku. Tento nedostatok policajtov neodstráni ani systém mladých kadetov. Neodstránil ich ani príspevok na bývanie, ktorý je nesystémový a robí rozdiely dokonca medzi policajtami z jedného okresu. Posledná obmedzená zmena platov príslušníkov Polície prebehla prostredníctvom zmeny Zákona č. 73/1998 Z. z. o Štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v roku 2008. Od tohto roku nedošlo k systémovej a efektívnejšej zmene platov príslušníkov Policajného zboru.

Ako náhrada boli v posledných rokoch valorizované platy a zvyšované rôzne príplatky napr. osobný príplatok. Napr. podľa kolektívnej zmluvy medzi ministerstvom vnútra a Odborovým zväzom Polície sa garantuje príslušníkovi Policajného zboru 50,- Eur osobného príplatku. Pritom osobný príplatok je predsa nenároková zložka, ktorá slúži na mimoriadne ohodnotenie práce policajta. Ale tu garantuje vyššie uvedená zmluva všetkým policajtom minimálne 50,- Eur osobného príplatku bez rozdielu, či si to zaslúžia, alebo nie. Pekne nemotivačné, však ? Vždy ma hnevali tzv. ministerské odmeny, ktoré boli udeľované paušálne podľa tabuliek ( platová trieda a odslúžené roky ) bez ohľadu na to, či je dotknutý policajt dobrým pracovníkom, alebo nie. Jediná výnimka bola, že ich nedostali policajti, ktorí boli v treste. 

Teraz trochu citácie z horeuvedenej kolektívnej zmluvy: 

 Ministerstvo zachová policajtovi zaradenému v Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave a Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave I až V vrátane ich základných útvarov dislokovaných na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava a vysunutých pracovísk dislokovaných na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava a Riaditeľstve hraničnej a cudzineckej polície Bratislava vrátane základných útvarov Policajného zboru dislokovaných na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava, ktorý má charakter vykonávanej služobnej činnosti kódu 1503, 1505, 1509 až 1514, 1517 až 1520, 2701 až 2704, 2751 až 2766, 2774, 2851 až 2862, 2869, 2871, 2901 až 2909, 2914, 2915, 2916, 2951, 3601, 3652, 3901, 3951, 3953, 3962, 4502 až 4504 a spĺňa podmienky podľa § 141a zákona č. 73/1998 Z. z., od 1. januára 2019 priznaný alebo zvýšený osobný príplatok v sume 130 eur na ocenenie kvality vykonávanej činnosti a osobných schopností policajta, ktorý mu bol priznaný do 31. decembra 2018 a od 1. januára 2020, ktorý mu bol priznaný do 31. decembra 2019. Policajtovi, ktorý nemá priznaný osobný príplatok, sa priznáva osobný príplatok v sume 130 eur. Uvedené sa nevzťahuje na policajta, ktorý má priznaný príplatok za riadenie, príplatok za zastupovanie alebo príplatok za výkon dočasne neobsadenej riadiacej funkcie a ktorého výška priznaného príplatku presahuje 15 % súčtu funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov platovej triedy určenej pre funkciu, do ktorej je policajt ustanovený.
 
(6) Policajtovi zaradenému v zálohe pre študujúcich policajtov vyslanému na získanie základného policajného vzdelania zabezpečí ministerstvo od 1. januára 2019 a od 1. januára 2020 mesačne odmenu vo výške 100 eur. V prípade zmien v priebehu kalendárneho mesiaca patrí policajtovi odmena vo výške 100 eur.
 
(7) Policajtovi zaradenému na útvare, ktorému nie je možné priznať príspevok na bývanie, resp. osobný príplatok z dôvodu, že je zaradený v prípravnej štátnej službe, resp. v skúšobnej dobe, zabezpečí ministerstvo od 1. januára 2019 a od 1. januára 2020 mesačne odmenu vo výške, v akej by im tieto inak boli priznané. Ak mu uplynie v priebehu kalendárneho mesiaca skúšobná doba, udelí sa mu v tomto mesiaci  odmena vo výške podľa  tohto odseku alebo odseku 8. Osobný príplatok sa mu prizná od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Ak u policajta skončí zaradenie  do prípravnej štátnej služby v priebehu mesiaca, príspevok na bývanie sa mu prizná za celý tento kalendárny mesiac, ak spĺňa zákonné podmienky na jeho priznanie. V tomto mesiaci mu odmena nepatrí.
 
(8) Policajtovi, ktorý je preložený podľa § 35 ods. 1 písm. a) zákona č. 73/1998 Z. z. a poskytujú sa mu náhrady výdavkov podľa § 113 zákona č. 73/1998 Z. z., patrí mesačne odmena vo výške príspevku na bývanie podľa čl. 18 nariadenia ministra vnútra Slovenskej republiky č. 17/2008 o vybraných platových náležitostiach príslušníkov Policajného zboru prikazovaní služby nad základný čas služby v týždni a nariaďovaní služobnej pohotovosti príslušníkom Policajného zboru, ktorý by mu inak patril.

Zmluva je verejne dostupná, to píšem preto, ak by ma zase chceli na Úrade inšpekčnej služby vypočúvať, ako som získal hore uvedené údaje. Zdá sa Vám to chaotické a nesystémové ?  Ani sa Vám nedivím.

Osobne som presvedčený, že tento chaos v odmeňovaní policajtov nikomu nepomáha. Je potrebné riešiť platové náležitosti príslušníkov Policajného zboru systémovo, nie rôznymi príplatkami, ktoré začínajú byť neprehľadné. Ministerstvo vnútra namiesto toho, aby riešilo tento problém, snaží sa  kupovať si voličské hlasy policajtov pred voľbami po starom, rôznymi príplatkami. Je nutné prehodnotiť samotný systém platových tried, medzi ktorými sú len minimálne finančné rozdiely, zmeniť hodnostný príplatok tak, aby po povýšení príslušníka Policajného zboru do vyššej hodnosti nebol hodnostný príplatok symbolický tak ako doteraz. Všetky príplatky naviazať na funkčný plat, tak aby policajti nemali obavu, že raz o tieto príplatky prídu a následne sa im to odzrkadlí v sociálnom zabezpečení. Teda ľudsky povedané, zjednodušiť a sprehľadniť celý systém odmeňovania policajtov. 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?